So (good work DTG) New route new hub Let’s start With the positive things -I personally like the 3D model and its sounds/my first favorite vehicle from England -Many small but still interesting details -Wonderful design of the route -a lot of small hidden details I love it -Although it is a really extremely short distance, it still feels extremely long, -working lifts -full train at day Negativ -5,99£ (6,99€) for A chocolate bar holy -t posing from the ai -more coming soon
well I think the general size flat bars (with multiple rows) have gone up closer to £2 (they were £1 for a long time) so triple ain’t unthinkable, to see it rise to £3 wouldn’t be surprising in all honesty the way things keep going up, I have already seen different brands at that price and possibly up to £4 (Rocher)
Soooo, the Goblin ....well.... Nice done. I am really surprised by that route. It was the first DTG route I already had a very good feeling by watching the preview. I´ve buyed it and finally I can say: I didn´t regretted. This is in my opinion one of the best DTG routes for TSW. Only one sad thing: this route needs announcements. When theres a route where those will fit than Goblin
Also debatable these days whether mass produced chocolate is in fact, erm chocolate. More like brown coloured and flavoured sugar candy. Real chocolate is those dark bars with 70% or more cocoa in them.
Here in Australia it is getting bad as well, the other thing you see is that where a packet used to have 8 bars in it, it now has 7 and is still the same price or gone up And to stay on topic, I was going to wait and buy Berninalinie but ended up getting this today because I had seen so many good things about it
It won’t be long until we’re paying £5 for a bar of chocolate. If I do eat chocolate though, I always buy the supermarket brand. Salisburys for example have a very nice own brand white chocolate bar that I buy occasionally. It’s only 60p. I normally pick up a few, as one gets consumed too quickly. Much cheaper than buying the Cadburys brand, which is £2+
I actually find the own brand to be just the same if not better than the well known brands. Same with biscuits and crisps. I bet it all comes out the same factory anyway and you only pay for the wrapping and branding.